Optymalizacja gry na rok 2020 czyli jak wyciągnąć max fps z naszego CSGO

maximum fps w csgo

Optymalizacja gry na rok 2020 czyli jak wyciągnąć max fps z naszego CSGO

Lagi / FPS dropy i problemy z grą

Są zmorą każdego gracza, nie ma chyba nic bardziej frustrującego jak lagi podczas kluczowych akcji w trakcie naszej rozgrywki. Na początek od czego mogą zależeć nasze problemy z grą:

sprzęt to numer jeden jeśli chodzi o problemy w grze jeśli nie będzie spełniał minimalnych wymagań gry to nie oczekujmy iż nasza rozgrywka będzie płynna i bezproblemowa(o ile w ogóle możliwa).

oprogramowanie/jakość systemu /sterowniki to kolejne częste problemy, które przekładają się na naszą rozgrywkę. Najczęstsze problemy tutaj to: nieaktualne lub niewłaściwe sterowniki (czasem chociażby używanie beta wersji, które mają błędy). Używanie kilkunastu programów do przyśpieszania systemu i gier (które nie dają pożądanych efektów a wręcz mogą zaszkodzić). Używanie kilku antywirusów (kategorycznie odradzamy stosowanie takich rozwiązań jeśli nie chcemy spowalniać naszego systemu i otrzymywać błędów i to nie tylko z grami). Błędy rejestru i nieaktualny system. Wiele wiele innych rzeczy będzie pasowało do tej kategorii ale poniżej postaramy się przedstawić najlepsze praktyki, które przydadzą się każdemu graczowi nie tylko cs:go.

ustawienia gry czasem używamy ustawień gry nieadekwatnych do naszego sprzętu i ustawień systemowych co również skutkuje lagami, fps dropem i innymi problemami związanymi z grą.Dużo możliwości mamy również po przez używanie komend.

 

Sprzęt co zmienić, czego użyć

  1. Dysk SSD jeśli posiadasz dysk ssd wygospodaruj miejsce prócz oczywiście systemu na cs:go. Gra działa znacznie szybciej na szybszym dysk można to łatwo zauważyć na pasku wczytywania mapy, która wczytuje się znacznie szybciej na dysku ssd.
  2. Tryby turbo, gaming jeśli Twój procesor, grafika posiadają tryby gamingowe, OC, turbo włącz je nie potrzeba do tego umiejętności overclockera. Większość tych opcji jest dostępna na wyciągnięcie ręki pod 1/2 przyciskami czy to w biosie czy za pomocą dodatkowego oprogramowania pod dane urządzenie.
  3. Wyciśnij dodatkowe hz z Twojego monitora jeśli masz jedynie 60hz poradnik tutaj:  https://csgofan.pl/2017/08/jak-zwiekszyc-hz-monitora/
  4. Jeśli posiadasz dedykowaną kartę graficzną upewnij się że to właśnie pod nią masz podpięty kabel hdmi/dvi lub displayport. Należy również pamiętać iż każda karta dedykowana począwszy od Geforce 750 w górę jest lepsza niż jakakolwiek zintegrowana. Dotyczy to również połączenia monitora z komputerem jeśli posiadasz złącze hdmi/display port i takie samo na karcie graficznej to korzystaj właśnie z tych portów bo tylko one pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości monitora i karty graficznej. Korzystanie z przewodu vga podczas gdy mamy hdmi jest bez sensu.
  5. Dbaj o swój sprzęt czyść go kiedy tylko możesz. Możesz do tego używać sprężonego powietrza z marketu. Warto pozbyć się zalegającego tam kurzu, który utrzymuje większe temperatury naszego procesora, grafiki i innych komponentów komputera. Jeśli Twój komputer dawno nie było otwierany warto pomyśleć o wymianie pasty termo-przewodzącej pod procesor na nową najlepiej ze srebrem lub złotem. Lub wymiana na nowe chłodzenie jeśli posiadamy zwykłe stokowe chłodzenie warto wydać kilkadziesiąt złotych na nieco lepszy radiator z wentylatorem oczywiście w granicach rozsądku aby zmieścił się w obudowie ;).

 

Oprogramowanie

1.Użyj programu do aktualizacji sterowników lub wyszukaj je pojedynczo i zaktualizuj ręcznie. Polecam np. program Driver Booster który posiada bardzo dużą bazę sterowników, która jest ciągle aktualizowana.

2.Wyłącz optymalizację pełnoekranową w windows 8.1/10

optymalizacja pełnoekranowa w windows10

3. Wyłącz niepotrzebne usługi i odinstaluj niepotrzebne programy wbudowane w windows szczególnie xbox jeśli go nie używasz. Możesz też skorzystać z programu autofixer lub ccleaner, który dodatkowo usunie wadliwe i podwojone wpisy do rejestru. Korzystanie z programu jest tak proste iż sprowadza się do 3/4 kliknięć więc nie będziemy tego szczegółowo opisywać.

4.Jeśli antywirus posiada tryb gaming jak np. Bitdefender uruchom go przed rozgrywką. Jeśli nie zamierzasz streamować rozgrywki wyłącz opcje takie jak shadowrecording lub radeon relive.

5.Wyłącz nakładkę powiadomień steam podczas rozgrywki oraz kino VR obie opcje znajdziesz klikając w steamie na właściwości gry counter strike.

6.MSI utility v2.0 -to małe narzędzie pozwala zwiększyć szybkość komunikacji między procesorem a GPU karty graficznej.Pobierzecie je tutaj: MSI_util_v2 Proponujemy poczytać najpierw o ustawieniach przerwań i komunikacji pci. Parametry zmieniane przez narzędzie można również edytować w rejestrze jest to bardziej tips dla zaawansowanych.

 

Komendy, opcje uruchamiania oraz opcje w grze

Opcje grafiki jako najważniejszy punkt odpowiedzialny za to co i w jaki sposób będzie wyświetlane na naszym ekranie poniżej macie najszybsze opcje dające dużego boosta fps.

ustawienia grafiki

Tutaj znajdziecie kilka dodatkowych tipsów, które pomogą uzyskać kilka fpsów więcej lub wyłącza niepotrzebne dodatki jak chociażby początkowe intro.

Opcje uruchamiania: (Wchodzimy na steam prawym na grę cs:go właściwości i ustaw opcje uruchamiania i w pasku wpisywania który się pojawi wpisujemy poniższe komendy lub kopiujemy całą linijkę wklejamy i zatwierdzamy ok.

-novid -no-browser -tickrate 128 -nojoy +fps_max 500

Komendy które warto znać i umieścić w autoexecu:

Jak zarządzać komendami znajdziemy tutaj: https://csgofan.pl/2018/03/global-elite-komendy-i-bindy-proplayerow/

cl_interp_ratio “1” // (interpolation ratio, “1” = niższy ping, “2” = wyższy ping zalecamy wybranie 1)

rate “786432” // (maksymalna szybkość łącza)

snd_menumusic_volume “0” // (wyłącza muzykę w menu)

snd_mix_async “1” // (lockhead bufor na 1)

snd_mixahead “0.025” // (lepsza płynność audio)

cl_lagcompensation “1” // (ustawiamy na 1 !!)

cl_predict “1” // (przywidywanie akcji użytkownika przez pc. etc)

cl_predictweapons “1” // (activates client-side weapon effects prediction)

cl_interp “0” // (interpolation, zawsze na “0”)

cl_updaterate “128” // (tickrate 128 jeśli możliwy)

cl_cmdrate “128” // (tickrate 128 jeśli możliwy)

cl_autohelp “0” // (wyłącza podpowiedzi i może lekko poprawić fpsy)

 

Readers Comments (3)

  1. +15 fps gra chodzi znacznie płynniej, już samo usunięcie xboxa zlikwidowało mi trochę lagów. Dzięki

  2. Po wpisaniu komend gra chodzi jeszcze gorzej, dzwiek jest nie do ugrania. Nie polecam 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.