Jak zwiększyć hz monitora z 60 do 75 lub więcej ?

Jak zwiększyć hz naszego monitora z 60 do 75 lub więcej?

 

Jak zwiększyć hz

Czym jest refrashe rate czyli odświeżanie?

W świecie gdzie pojawiają się już monitory, które mają powyżej 240 hz i coraz to nowsze technologie dotyczące grafiki. Powinniśmy wziąć pod uwagę ten ważny element rozgrywki wpływający na jej płynność. Eksperci twierdzą że nie jesteśmy w stanie zobaczyć więcej niż określona liczba klatek więc jest to zbędny rarytas który nikomu do niczego się nie przyda, czy jest tak rzeczywiście ? otóż nie. Odświeżanie czyli refrashe rate to wartość odpowiedzialna nie tylko za to jak obraz jest wyświetlany na ekranie oraz ile klatek nam się wyświetli ale bierze tu udział również informacja taka jak “input lag” czyli to z jakim opóźnieniem przechodzi informacja z obrazem od ruchu gracza na ekran monitora.

 

Najczęstsze odświeżania w monitorach CRT i LCD

Monitory crt za zwyczaj mają odświeżanie około 75hz gdyż przy tym rodzaju monitorów wartość mniejsza niż 72hz może prowadzić do uszkodzenia wzroku.

W przypadku monitorów LCD które są aktualnie najpopularniejsze standardowa wartość to 60 hz.

Aktualnie w sprzedaży coraz częściej próg hz zaczyna się od 120 a w monitorach gamingowych 144hz to już standard.

 

Jak zwiększyć hz monitora LCD -odświeżanie z 60-80hz programowo?

Zanim zaczniecie zabawę ze zmianą hz pamiętajcie że robicie to na własne ryzyko nie odpowiadamy za żadne uszkodzenia monitora czy kart graficznych po przez stosowane tutaj rozwiązania!

Poniżej poradnik krok po kroku: Jak zwiększyć hz monitora LCD.

Domyślnie mając standardowe sterowniki nie możemy wybrać wartości większej niż 60hz jeśli monitor na to nie pozwala. Mając standardowy monitor LCD możemy zwiększyć hz o około 10-20 hz w zależności od monitora bez zniekształceń i problemów z obrazem, będziemy do tego potrzebowali dwóch narzędzi. Zanim je pobierzemy upewnijmy się że mamy najnowsze sterowniki do naszej karty graficznej. Modyfikacje możemy wykonać na dowolnej karcie graficznej: intel, nvidia, radeon. Wszystkie potrzebne narzędzia znajdziecie poniżej. Pierwsze rzecz jakiej użyjemy to patch do naszego sterownika graficznego pobieramy wersję ati jeśli mamy radeona lub wersję dla nvidii jeśli posiadamy karty nvidia geforce. 

 1. Odpalamy patch sterownika dla przykładu u nas będzie to nvidia geforce nvlddmkm-patcher-1.4.1 (posiadam kartę geforce 750ti)
 2.  nvidia pixel clock
 3. nvidia patch
 4. Uruchamiamy komputer ponownie
 5. Uruchamiamy cru-1.3cru nvidia ati
 6.  Zaznaczamy naszą rozdzielczość w tym przypadku będzie to 1920×1080 i klikamy na przycisk edit.
 7. Edytujemy wartość tak jak nam to odpowiada na naszym przykładzie zwiększam wartość z 60-72hz
 8. Jak zwiększyć hz
 9. Uruchamiamy Ponownie komputer i gotowe

 

Tutaj Pobierzesz wszystkie wyżej wymienione programy i sterowniki: 

cru-1.3

nvlddmkm-patcher-1.4.1

atikmdag-patcher-1.4.5

cru-1.2.99-p2   <- gdyby ktoś miał problemy z najnowszą wersją cru1.3 to spróbujcie użyć tej wersji.

 

Dokładniejszy opis wymagań znajdziemy na stronie: https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

Readers Comments (2)

 1. Tomasz jaki masz dokładnie model ? bo też mam LG tylko 22 cale i wyciągam maksymalnie 76hz potem wyłącza mi się monitor.

 2. wyciągnąłem na moim 24 calowym monitorze LG 85hz dzięki super poradnik wydaje mi się że płynność w cs:go zwiększyła się diametralnie ale to tylko moje odczucie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.